תוכניות חינוכיות לחטיבת הביניים | פנים

תוכניות חינוכיות לחטיבת הביניים

// בית מדרש בין דורי של "סיפורי התבגרות" לכיתות ז' //

בעבור רבים, כיתה ז' היא תחילתו של תהליך גיבוש זהות אישית-בוגרת, הן מבחינה אישית והן מבחינת מערכת הציפיות של הסביבה. תוכנית תרבות יהודית-ישראלית בחרה לשים במרכז שנה זו את סיפור הסיפורים האישיים, מן המקורות ועד אלה של התלמידים ומשפחותיהם כמקור השראה לתהליך גיבוש הזהות אישית. בית המדרש הוא הזדמנות להפגיש הורים וילדים סביב הנושא של התבגרות כפי שהיא באה לידי ביטוי בסיפורי המקורות וסיפורי ההורים והילדים.

// תוכנית "מתחברים"- סדרת מפגשים לבני מצווה ואבותיהם //

גיל בר המצווה מביא עימו שינויים רבים לנער המתבגר: שינויים פיזיים, דרישות חברתיות ודרישות משפחתיות משתנות. מפגש גברי בין-דורי, יאפשר לנער המתבגר להתחבר לשרשרת הדורות המשפחתית והיהודית ולקבל ממנה השראה וכלים להתמודדות עם גיל המצוות והאתגרים שהוא מזמן.

// תוכנית "מתחברים"- אירוע ODT בשטח לבני מצווה ואבותיהם //

ערב ODT לבני מצווה והוריהם יאפשר למשתתפים לדון בשאלות של התבגרות ואחריות דרך משחק, שיחה וחוויה.

// ״תיקון עולם"- סדנה בין-דורית לקראת ט"ו בשבט לכיתות ח' //

במהלך הסדנה נבין את הקשר שבין לקיחת אחריות סביבתית ולקיחת אחריות חברתית, ודרך הסיפור על חוני ועץ החרוב נתחבר למסורת היהודית בעניין זה, ונפתח דיון בין- דורי: מה אנחנו כהורים היינו רוצים להשאיר לילדינו? מה ההורים שלנו השאירו לנו? נדבר על המורשת הסביבתית/ חברתית/ משפחתית שהיינו רוצים להשאיר, מתוך הבנה שלכל אחד ואחת מאתנו ישנה אחריות ויכולת השפעה על מורשת זו.

// "צדק צדק תרדוף"- יום עיון בנושא יהדות חברתית לכיתות ט' //

יום העיון מבקש לאפשר לתלמידים למצוא חיבור אישי בין זהותם היהודית לבין אחריותם כלפי החברה בה הם חיים באמצעות מפגש בין לימוד טקסטואלי מארון הספרים היהודי, לסיור במציאות הישראלית בת זמננו, לצד דילמות ממשיות מחיי היום יום. לאורך יום העיון מוזמנים התלמידים לבחון את מידת האחריות החברתית שלהם וכיצד זו באה לידי ביטוי בדרכים מתודיות וחווייתיות.

// "שלח את לחמך"- בית מדרש בין דורי בנושא היחס לאחר לכיתות ט' //

סוגיית היחס לאחר ושאלות של סולידריות קהילתית העסיקו רבות את חכמינו לאורך הדורות. סוגיות אלו הממוקמות בלב ליבה של היהדות מקבלות משנה תוקף בחברה הישראלית המורכבת והמגוונת.

בית המדרש מזמן מפגש לתלמידים ולהוריהם עם האופן בו התייחסו חז"ל לסוגיות הללו, מה היו אמות המידה שלהם לגבי היחס לזולת אל מול הנעשה בפועל. דרך טקסט מדרשי נבקש לדון ברלוונטיות הנושא לחיינו כיום ואילו המפגש הבין דורי יספק לנו הזדמנות לבחון האם קיים הבדל בין הדורות בהתייחסות לחשיבות המפגש עם השונה.

הארגונים שלנו