מיזם שבת אנפלאגד (Unplugged) | פנים

מיזם שבת אנפלאגד (Unplugged)

Date: 
Tuesday, May 9, 2017
Author: 
תמר גולדמן זק"ש
Organisation: 
פנים איגוד ארגוני יהדות ישראלית
שבת אנפלאגד - מיזם מבית קרן אבי חי, שם כמטרה לעודד דיון בערכי השבת. המיזם מזמין את הציבור הישראלי להשתמש בשבת כיום המעודד חיבור למשפחה, לקהילה, לחברים ובעיקר - לעצמנו ולמה שחשוב לנו. המיזם מזמין את כולנו לייצר מקום שהוא אנפלאגד, מנותק משגרת היומיום הסוחפ

"לפעמים צריך להתנתק בשביל להתחבר" כתב ד"ר מיכה גודמן כבר לפני 4 שנים במאמרו "התייוונות  2013: מתנתקים מהסלולר כדי להתחבר". במיתולוגיה היוונית, בני האדם ואף האלים היו משועבדים לחוקי הטבע אשר שלטו בכל. החידוש שהביאה עמה האמונה המקראית הוא שהטבע נברא על ידי האל, ועל כן אינו נצחי, אלוהי או מוחלט. אלוהים אינו כפוף לטבע, וכך גם האדם. גם אם הטבע ממשיך בדרכו מידי יום, בכוחנו, בני האדם שנבראו בצלם האלוהים, להחליט לשבות ולמעשה לשחרר את עצמנו מהשליטה של הטבע.

הטכנולוגיה היא הניסיון שלנו לשלוט על הטבע, וכעת אנו מוצאים עצמנו נשלטים על ידי אותם האמצעים שפיתחנו במטרה לשחרר עצמנו משלטון הטבע. ה"אנפלאגד" בשבת הוא אמצעי שמוצאים יהודים מסביב לעולם שאינם שומרים הלכה ואינם מזדהים כדתיים, להתנתק מהעולם הווירטואלי ולהתחבר לעולם הריאלי.

נדרשת תעוזה בכדי לגעת בנושא השבת במדינת ישראל. משמעות השבת שונה עבור כל אדם בחברה הישראלית ואף אחד או אחת לא רוצה שייגעו לו בשבת. אז מדוע צמח מיזם כמו שבת אנפלאגד בישראל, ולהיכן הוא חותר?

בחינת השבת במרחב הישראלי מעלה תמונה של התדרדרות. ממחקר שנערך עולה כי 11% מהאוכלוסייה העובדת במדינת ישראל, ממשיכים לעבוד בשבת, אחוז גבוה מתוכם עובד בלית ברירה ומתוך צורך כלכלי. רוב תרבות הפנאי שלנו כיום מבוססת על פעילות מסחרית, הדורשת שאנשים יעבדו בשבת. לכל ישראלי מגיעה הזכות להירגע וליהנות בחיק המשפחה, החברים והקהילה. השבת היא שלנו ובין אם אנחנו מקיימים אותה באופן מסורתי או בכל צורה אחרת, החופש והמנוחה הללו הם זכות בסיסית שצריכה להתאפשר לכל.

בין מייסדי המיזם נמצא ד"ר מאיר בוזגלו, שרואה בשבת הזדמנות לרפא את החברה הישראלית ולנסות ליישב סכסוכים. באמצעות השבת ניתן להגן על העובד בארץ ישראל, ולדאוג שיקבל את החופש המגיע לו. לשם כך אין צורך להגדיר את השבת הגדרה צרה וחד-ערכית, המגוון חשוב וקריטי לשיחה על השבת, ודווקא באמצעות השוני ניתן לחולל דיון משמעותי ומצמיח על ערכי שבת.

מכאן נבט מיזם שבת אנפלאגד, שעל מנת לחדד את מטרותיו ואתגריו, כינס את "בית היוצר לשבת": קבוצת חשיבה המורכבת מנציגי מגזרים וארגונים שונים בחברה הישראלית, אשר דן בנושא השבת בישראל. בפני קבוצת חשיבה זו העלו אנשי אקדמיה והגות, חברי כנסת, פעילים ורבים אחרים את תפיסותיהם והשקפתם בנוגע לשבת.

מיכל ברמן, מנכ"לית פנים, מייצגת את ארגוני היהדות-הישראלית כעמיתה בבית היוצר של מיזם שבת אנפלאגד. היא רואה בשבת במובנים רבים את הסטארט-אפ היהודי המצליח ביותר בכל הזמנים. השבת הגיעה למיליוני אנשים ואומצה על ידי תרבויות המערב, ואפילו "מיתוג" השבת נספג בשפות רבות שאימצו את הפועל ש.ב.ת לתיאור יום המנוחה שלהן (SABADO בספרדית ואיטלקית, יום אל סיבת בערבית, SABTU באינדונזית ועוד). דווקא בישראל, מדינת היהודים, מעוררת השבת בדרך כלל מתחים, משמשת כסלע מחלוקת בין מגזרים שונים, ונמצאת במוקד מאבקי כוח פוליטיים אינסופיים. מיזם שבת אנפלאגד מהווה ניסיון לשנות את המחלוקות הללו ולהחזיר לשבת את מעמדה כיום בעל בשורה חברתית לכל רבדי העם והאוכלוסייה.

אפילו חברי הכנסת מתחילים להבין כי יצירת הסכמות בנושא השבת עדיפה על המשך התכתשויות סביבה. ולראייה, יוזמת ארבעה חברי כנסת מארבע מפלגות שונות, דתיים וחילוניים, ממפלגות קואליציה ואופוזיציה (רחל עזריה, כולנו; מיקי זוהר, ליכוד; יאיר שטרן, יש עתיד; מנואל טרכטנברג, המחנה הציוני), מנסה להסדיר את מעמד השבת בחקיקה. חקיקה המבוססת על אמנת גביזון-מידן האומרת כן לתרבות ופנאי, לא לעסקים ומסחר. יוזמה זו מכירה בחשיבות לדון בשבת באופן פוזיטיבי על מנת להרחיב את החופש והמנוחה ככל האפשר, עבור כל סוגי המגזרים וכל סוגי השבתות בחברה הישראלית.

More article

הארגונים שלנו